Gilla oss på facebook

Blogg

Orrnäset

14.04.2017 00:00

På långfredagen hade vi riksutställning och KM för vlkafs medlemmar på Orrnäset i Kil. Vi fick ett rejält snöfall redan på morgonen så utställningen blev lite försenad men sen flöt det på bra!

BIS vinnare blev en Tan, svart hona ägd av Bengt Jonsson från Linghed med 96p! 

BIM blev en Lilla wiener, blå ägd av Katrin Alfredsson med 95,5p. Katrin blev även KM senior med Lilla wiener, blå 286p.Och som i höstas slog Kellie Wängestam till rejält! Hon vann Bästa junior, KM junior och Vandringspriset för bästa junior med hermelin vit blåögd med 285, 5p!

 

Stort tack till alla som hjälpte till under dagen!

 

Klass A:

1. Paawo Paraniak        Skärblack      1,2 Vit lant   286p

2. Katrin Alfredsson      Kil                   3,0 Lilla wiener, blå 286p

3. Bengt Jonsson          Linghed         0,1 Tan, svart   96p

4. Kellie Wängestam     Arvika            1,2  hermelin, vit blåögd  285,5p

5. Fam Millberg             Falun             3,0 Dvärgvädur, viltgrå 285,5p

6. Emma Skogsberg      Mariestad     3,0 Rex, vit rödögd  285,5p

7. Emma Skogsberg      Mariestad     3,0 Rex, svart  285,5p

8. Christine Schardt      Brålanda       3,0 Hermelin, viltgrå  285,5p

9. Göran Stolpe             Arboga           0,1 Rex, vit rödögd 95,5p

10. Mikael Persson       Gävle             1,0 Lilla havana 95,5p

 

Klass B:

1. Urban & Rose-marie Andersson  Linghem  1,2 Hermelin, vit rödögd 283,5p

2. Mikael Persson  Gävle  1,0 Lilla havana 94,5p

3. Jessica Andersson Åsman  Årjäng  0,1 Dvärgvädur, viltblå 94p

4. Lena Winkler  Säffle  0,1 Fransk vädur, viltgul  94p

5. Mikael Persson  Gävle 0,1 Hermelin, zobeltecknad blå 94p

6. Urban & Ros-marie Andersson  Linghem  0,1 Deilinaar  94p

7. Jennie Högberg  Deje   1,0 Angora, viltgul 94p

 

Kaninutställningen på Kils brukshundsklubb 12 MARS

15.03.2016 19:47

BIS och Senior klubbmästare blev Bo Paulsson med en Lilla Silver Svart som fick 95,5p. Junior klubbmästare och BIM blev Wilma Damberg med sin Hermelin vit rödögd 95,5p. Wilma blir först ut med en inteckning på vårt nya vandringspris "Bästa junior". Många fina djur visades upp på utställningen och som vanligt var det roligt att se många entusiastiska juniorer med sina fina kaniner. Bland annat fick Emilia Öhbergs hermelin viltsvart sin 3e 95p+ och blir därmed Svensk champion! 

 

Prislista Klass A Vuxna djur

      1  Katrin Alfredsson                      Värmskog                          3,0   Lilla  Wiener, blå                       285,5  p

      2  Wilma Damberg                       Grums                               1,0   Hermelin, vit rödögd                    95,5  p

      3  Katrin Alfredsson                      Värmskog                          1,0   Hermelin, vit rödögd                    95,5  p

      4  Bo Paulsson                             Molkom                             1,2   Lilla Silver, svart                          285  p

      5  Sara Segerström                       Kil                                    1,2   Hermelin, vit rödögd                  284,5  p

      6  Kellie Wängestram                    Arvika                               1,2   Hermelin, vit blåögd                     284  p

      7  Monica Salomonsson                Slottsbron                          0,1   Hermelin, havana                          95  p

      8  Sara Segerström                       Kil                                    1,0   Lilla Havana                                 95  p

      9  Emilia Öhberg                          Vålberg                             1,0   Hermelin, viltsvart                          95  p

    10  Monica Salomonsson                Slottsbron                          1,0   Hermelin, vit rödögd                       95  p

    11  Katrin Alfredsson                      Värmskog                          1,0   Dvärghare, blå                              95  p

    12  Lars-Göran Landin                    Kristinehamn                      0,1   Hermelin, viltgrå                         94,5  p

    13  Kjetil Hansen                            Sunne                               0,1   Vit Lant                                      94,5  p

    14  Kellie Wängestram                    Arvika                               1,0   Hermelin, viltgrå                         94,5  p

    15  Kellie Wängestram                    Arvika                               1,0   Dvärgvädur, svart                        94,5  p

    16  Rebecka Salomonsson              Slottsbron                          1,0   Dvärgvädur, viltblå                      94,5  p

    17  Michael Renhult                        Manskog                           1,0   Dvärgvädur, blå                          94,5  p

    18  Rebecka Salomonsson              Slottsbron                          1,0   Dvärghare, vit rödögd                  94,5  p

    19  Rebecka Salomonsson              Slottsbron                          0,1   Dvärgvädur, manteltecknad             94  p

                                                                                                      chinchilla

    20  Sara Segerström                       Kil                                    0,1   Dvärgvädur, svart                          94  p

    21  Monica Salomonsson                Slottsbron                          0,1   Dvärgvädur, chinchilla                    94  p

    22  Sara Segerström                       Kil                                    0,1   Satin, lux                                      94  p

    23  Monica Salomonsson                Slottsbron                          1,0   Dvärgvädur, manteltecknad             94  p

                                                                                                      järngrå

    24  Kellie Wängestram                    Arvika                               1,0   Dvärgvädur, bourgogne                  94  p

    25  Lars-Göran Landin                    Kristinehamn                      1,0   Hermelin, sachsengold                   94  p

    26  Rebecka Salomonsson              Slottsbron                          1,0   Dvärgvädur, manteltecknad             94  p

                                                                                                      järngrå

     27   Kellie Wängestram                  Arvika                                 1,0   Dvärgvädur, marburger egern           94 p

 

Prislista Klass B Ungdjur

      1  Bo Paulsson                             Molkom                             1,2   Lilla Silver, svart                        285,5  p

      2  Moa Nilsson                             Arvika                               1,0   Dvärgvädur, blå                          94,5  p

Kaninutställningen på Kils brukshundsklubb

21.11.2015 00:00

Resultat av kaninutställningen på Kils brukshundsklubb! Detta var en härlig men kall dag i November. Barnen kunde åka pulka utanför huset och föreningen bjöd på glögg och pepparkakor.

 BIS vinnaren Bo Paulssons Lilla silver svart hona på 95, 5p

BIM vinnaren Solveig Maurtvedts New zeeland red hane (som var lite trött efter dagen) på 95p 

Junior vinnare Wilma Damberg med vit rödögd hermelin på 95p


Grattis alla vinnare och tack för en härlig dag! 

Lillerud

29.08.2015 00:00

Riksutställningen

BIS och BIM blev Katrin Alfredsson med två Lilla wiener blå på 95, 5p.

 

Prislista

Klass A Vuxna djur

     1  David o Hampus Andersson Västerås                  1,0  Hermelin, järngrå               95,5  p

     2  Jenni Olsson                      Hisings Kärra               0,3  Rex, viltblå                           283  p

     3  Mette Andersson               Västerås                        1,0  Dvärgvädur, järngrå           94,5  p

     4  Emilia Öhberg                    Vålberg                          1,0  Hermelin, viltsvart              94,5  p

     5  Charlotte Andersson         Uddevalla                      1,0  Dvärgvädur, viltgrå                94  p

     6  Gitte Forsström                  Hallstahammar             1,0  Hermelin, viltgrå                    94  p

 

  Klass B Ungdjur

     1  Katrin Alfredsson               Kil                                   0,1  Lilla  Wiener, blå                95,5  p

     2  Emma Skogsberg              Mariestad                      1,0  Rex, vit rödögd                   95,5  p

     3  Solveig och Mats Maurtvedt Charlottenberg     0,1  New Zealand Red                                         94,5  p

     4  Affe Hedlund                      Vårgårda                0,1  Lilla Silver, svart                                             94,5  p

     5  Fam. Torin                           Mellerud                0,1  Sachsengold                                                  94,5  p

     6  Fam. Torin                           Mellerud                1,0  Fransk Vädur, viltgrå                                       94,5  p

     7  Inger o Thomas Wikberg  Ljung                        0,1  Lilla Tysk Vädur,manteltecknad viltgrå            94  p

                                                                                                     

 

Klass M  Ungdjursgrupp

      1  Sanna Hjalmarsson        Väse                              Dvärgvädur, svart                     94,5  p

      2  Sara Segerström              Kil                                  Hermelin, vit rödögd                94,5  p

      3  Katrin Alfredsson             Kil                                  Lilla  Wiener, blå                      94,5  p

      4  Kellie Wängestam           Arvika                            Fransk Vädur, bourgogne         94  p

      5  Sara Segerström              Kil                                  Hermelin, vit rödögd                    94  p

 

Juniorutställningen

BIS blev Moa Nilsson med en Dvärgvädur, blå hane på 94, 5p. BIM blev Kellie Wängestam med en hermelin, vit blåögd hona på 94p.

 

Prislista

Klass A Vuxna djur

     1  Emilia Öhberg                    Vålberg                          1,0  Hermelin, viltsvart              94,5  p

     2  Kellie Wängestam             Arvika                             1,0  Dvärgvädur, havana             94  p

     3  Saga Eng                         Västerås                         1,0  Hermelin, järngrå                  94  p

    4 Ella Bengtsson                                                           1.0 Dvärgvädur, blå                    93,5 p

    5 Sanna Hjalmarsson            Väse                                0.1 Dvärgvädur, svart                 93,5 p

 

  Klass B Ungdjur

     1  Moa Nilsson                       Arvika                             1,0  Dvärgvädur, blå                  94,5  p

     2  Kellie Wängestam             Arvika                             0,1  Fransk Vädur, svart              94  p

     3  Kellie Wängestam             Arvika                             0,1  Fransk Vädur, havana         94  p

     4  Kellie Wängestam             Arvika                             0,1  Hermelin, vit blåögd              94  p

     5  Kellie Wängestam             Arvika                             1,0  Dvärgvädur, bourgogne       94  p